Manuální lymfodrenáž

 

Manuální lymfodrenáž (MLD) jako samostatná forma ošetření se v moderní medicíně vyčlenila teprve nedávno. Její základy, tzn. znalosti anatomie lymfatického systému a masážní techniky, byly přitom známy již v dobách klasické řecké medicíny. Těmto poznatkům se však připisovala váha teprve až v 17. století.

První základy lymfatické drenáže byly přeloženy v letech 1930 - 1940 a byly zaměřeny na kosmetické ošetření. V medicínskou disciplínu se manuální lymfodrenáž rozvinula až v šedesátých letech minulého století prostřednictvím výzkumu lymfatického systému a zavedením přesných měřících a zobrazovacích metod. V Československu se o její rozvoj zasloužil pan profesor Bechyně.

 

MLD je jediná metoda, která může zlepšit činnost lymfatického (mízního systému), který selhává, nebo jako preventivní záležitost u sportovců, unavených lidí nebo pro kosmetické účely. MLD Vám smí poskytnout zdravotník nebo speciálně školený terapeut.

Lymfatický systém (mízní systém) je tvořen lymfatickými uzlinami a lymfatickými cévami, ve kterých cirkuluje míza (lymfa), jejímž úkolem je odvádět 10% tkáňové tekutiny zpět do krevního oběhu. Mízní uzliny jsou filtrem, který odstraňuje z mízy bakterie, odumřelé a abnormální buňky. V těle je asi 450 uzlin. Nejpočetněji se vyskytují v oblasti pánve a břicha (až 250 uzlin) dále pak v hrudníku (100 uzlin), v oblasti krku a hlavy (60 – 70 uzlin). Zbývající uzliny jsou lokalizovány v tříslech, podkoleních, podpažních a loketních jamkách. Lymfatický systém je jednosměrný drenážní systém, který má vlastní síť, jejímž prostřednictvím zajišťuje transport tekutin a látek v nich obsažených, zejména proteinů pocházejících z tělesných tkání.

Na rozdíl od krevního oběhu je cirkulace lymfy zajišťována mimo jiné stahy lymfatických cév a tlakem svalstva a podkožního vaziva při pohybu. Nedostatek pohybu, jednostranná zátěž, ochablost svalů a podkožních tkání stejně jako poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod. vedou k nedostatečnému odvádění lymfy a hromadění škodlivých látek ve tkáních a kloubech.

Mezi příznaky přetížení a selhávání lymfatického systému patří pocit únavy, těžkých nohou, otoky, celulitida, oslabení imunitního systému a psychické podráždění.

Manuální lymfodrenáž (MLD) se zaměřuje na lymfatický systém, provádí se velmi malým tlakem a speciálními lymfodrenážními hmaty, pomalou frekvencí hmatů, tanguje kůži a podkoží. Obsluha lymfatického systému se vykonává bez použití masážních prostředků a masážních pomůcek. Lymfodrenáž má za cíl povzbudit lymfomotoriku a zlepšit odtok lymfy.

MLD, kterou Vám nabízím, je určena klientům, kteří přicházejí z preventivních, regeneračních a kosmetických důvodů.

Pokud se jedná o ošetření, které má napomoci léčebnému procesu je nezbytná úzká spolupráce s Vaším ošetřujícím lékařem, který bývá specialistou v lékařských oborech např. lymfologie, kardiologie, revmatologie, ortopedie aj.

Indikace (kdy lze MLD doporučit)
před a po operačních výkonech (všeobecná, plastická a cévní chirurgie), poúrazové stavy (distorze kloubů, svalové obtíže), lymfedém (otok způsobený poruchou odtokem lymfy), onkologická onemocnění (mastektomie – odnětí prsu, radioterapie – léčba ozařováním), prevence vzniku trombóz (krevních sraženin) před nebo po operačním zákroku, migrény, bolesti hlavy, oslabení imunitního systému, otoky končetin po mrtvicích, revmatické nemoci (dna, artróza, entezopatie – onemocnění svalových a šlachových úponů), periartritida – (zánětlivé onemocnění okolních tkání kloubu a jeho pouzdra), obezita, celulitida, formování postavy, akné, prevence vzniku vrásek, zlepšení stavu pokožky, prevence vzniku a léčba již vzniklých křečových žil, pocity tíhy v dolních končetinách (důsledkem setrvávání ve statických polohách – např.dlouhého stání a sezení při výkonu profese), rychlejší regenerace po zátěži (ovlivnění metabolismu kyseliny mléčné), relaxace, regenerace, detoxikace organizmu (proces, jímž se tělo zbavuje toxických látek nebo je zneškodňuje)

Kontraindikace absolutní (kdy nelze MLD vykonat)
Akutní virové či bakteriální onemocnění
Akutní zánětlivá onemocnění kůže a podkoží (erysipel - růže)
Akutní zánět žil
Onkologická onemocnění, která nejsou v remisi (u kterých doposud nevymizeli příznaky a projevy onkologického onemocnění)

Kontraindikace relativní
Edémy (otoky) ledvinového, srdečního a jaterního původu – při uvedených typech otoků se vyjadřuje ošetřující lékař o možnosti provedení MLD.


Lymfodrenáž je součástí komplexní léčby, bandážování, KEP

Po absolvování lymfatické drenáže můžete pociťovat dočasnou únavu, a sníženou schopnost pozornosti. Časté močení, sucho v ústech a pocit žízně je fyziologickou reakcí.

Před i po MLD dodržujte dostatečný pitný režim. Ještě dvě hodiny po provedení MLD bude Váš lymfatický systém pracovat až 5x rychleji než běžně. Pro dosažení efektivních výsledků je nutno provádět MLD opakovaně. Na začátku kúry MLD Vás budeme informovat o dalších možnostech, kterými lze efektivně ovlivnit Váš lymfatický systém.

Lymfodrenáž je součástí komplexní léčby
, která Vám pomůže při redukci tělesné hmotnosti, formování postavy, celulitidy, oslabeném imunitním systému a jiných například civilizačních chorobách, jako jsou choroby srdce a cév.

Pro MLD jsou vypracovány sestavy speciálních hmatů s prokazatelnou účinností, které je nutno dodržovat. Po ukončení procedury je vhodné aplikovat kompresivní bandáž nebo kompresivní elastické punčochy (KEP). U preventivní péče a regenerace není kompresivní bandáž vyžadována, ale nutno dodat, že provedená bandáž nebo KEP vytváří zevní bariéru proti šíření otoku a udrží Vám dlouhodobější efekt provedené manuální lymfodrenáže. KEP nebo krátkotažná obinadla (firmy HARTMANN, Idealflex nebo Idealast-haft – nevytahuje se a nesjíždí, šíře 8 – 10 cm pro dolní končetinu a šíře 6 – 8 cm pro horní končetiny) lze zakoupit v síti prodejen lékáren nebo zdravotnických potřeb. Pro bandáž dolních končetin budete potřebovat asi 6 - 8 krátkotažných obinadel. Pokud si budete přát po provedené manuální lymfodrenáži aplikovat kompresivní bandáž, doporučuji Vám požádat o předpis svého praktického lékaře nebo si obinadla zakoupit.


Doporučená opakovaní lymfodrenáže

Před Vaší první manuální lymfodrenáží Vás budu podrobně informovat o všech souvislostech, které se tohoto ošetření týkají. Během ošetření dbám diskrétnosti a maximálních ohledů na Vaše soukromí a stud.

Nabízím lymfodrenážní sestavy s prokazatelnou účinností. Četnost návštěv se vždy řídí Vašimi individuálními potřebami.

Doporučená opakovaní lymfodrenáže:
1x měsíčně celkovou lymfodrenáž z kosmetických důvodů a jako detoxikaci organismu.
2x měsíčně lokální ošetření hlavy a krku proti migréně či ošetření nohou proti křečovým žilám.
2-3x týdně (celkem minimálně 10 lokálních ošetření) po operacích, liposukcích a při komplexních programech redukce hmotnosti, celulitidy, formování postavy

Před každou sestavou manuální lymfodrenáže je samozřejmostí bazální (základní) ošetření krku.