Co je Kraniosakrální biodynamika
Kraniosakrální biodynamika (Craniosacrální biodynamika) je jemná, neinvazivní metoda, která velmi respektujícím způsobem podporuje moudrost těla a jeho schopnost znovunalezení rovnováhy a zdraví.
Pracuje s formativními silami, které jsou v těle přítomny již od početí, a systémem pulsů mozkomíšního moku, jenž vyživuje, detoxikuje a chrání celý nervový systém.
Základy této práce položil Dr. W. Sutherland, který objevil existenci jemných rytmů v těle a jejich význam pro zdraví. Pracoval nejen s pohyblivostí lebečních kostí a membrán, ale také s tělními tekutinami, biodynamickou potencí a tvořivým principem Dechu Života. V dnešní době se tato práce rozšířila a rozvinula především díky zkušenostem a studiím Dr. F. Sillse a Michaela Kerna a také zakladatelkou švýcarského institutu ICSB (www.icsb.ch) Bhadrenou Tschumi Gemin a jejím mužem Kavim Gemin.
Kraniosakrální biodynamické ošetření je založeno na akceptování přirozených životních sil, které organizují, udržují a oživují tělesné struktury a jejich funkce. Ošetřující využívá jemného doteku rukou k naslouchání jemným rytmům v těle klienta a rozpuštění vzorců napětí. Spolupracuje s vrozenými silami zdraví a podporuje jejich projev. Do těla klienta ošetřující nic nevkládá ani nebere, jen podporuje samoléčebný proces a aktivuje léčivé zdroje, které uvnitř všichni máme. Ošetření neřeší následky symptomů, ale jejich příčinu. Jde do jádra problémů, za symptomy, do prostoru, kde je zdraví vždy přítomné, kde nikdy nebylo ztraceno. Přivádí nás k vlastní esenci, zdraví a celistvosti.
Kraniosakrální biodynamika je vhodná:
- po operacích, úrazech a nehodách
- k léčení traumatu a postraumatických symptomů
- k rozpuštění emocionálních a fyzických šoků
- při bolestech zad a degenerativních změnách páteře a kloubů
- při problémech s čelistmi, dutinami a dysfunkcích v oblasti ušní, oční, nosní
- při problémech vztahujících se k traumatickému porodu
- jako podpora a příprava na porod a poporodní integrace
- pro hyperaktivní děti a děti s poruchami učení
-
u začínajících růstových problémů u dětí (skolióza, lordóza)
Díky jemnosti a neinvazivnímu přístupu, je tato technika vhodná pro dospělé, děti, těhotné ženy i miminka.